Infolinia +48 (22) 725 62 73

Godziny pracy Pon. - Pt. 8:00 - 17:00

Facebook logoliniaYou Tube logo

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zgadzam się

 

Z Warszawy do przedsiębiorstwa Styrmann, które w tym roku w podwarszawskiej Gawartowej Woli rozpoczęło produkcję styropianu, można dojechać kierując się z ul. Górczewskiej drogą do Żelazowej Woli. Trafić nie trudno, bo za Lesznem (drugą asfaltową przecznicą w lewo) drogowskazy z napisem Styrmann doprowadzą, gdzie trzeba. Jadąc natomiast drogą poznańską od strony Sochaczewa, trzeba przed Błoniem skręcić w lewo, kierując się na Kampinos.

Wyjaśnijmy na wstępie, że współczesna produkcja styropianu nie nastręcza problemów natury ekologicznej. Ponadto obiekt, który za chwilę przedstawimy bliżej, umiejscowiony został ok. 7 km poza granicą otuliny Puszczy Kampinoskiej, więc także od tej strony nie było mowy o sprzeciwach ekologów.

Jak spod igły

Styrmann postawił na styropian, inwestując w najlepsze, światowe urządzenia do tej produkcji. Budowa hali rozpoczęła się w pierwszej połowie 2004 roku. W drugiej połowie roku uruchomiono produkcję. Grupa kapitałowa, która utworzyła firmę Styrmann, dysponuje dziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie tworzyw na rynku polskim i zagranicznym. Dali się poznać jako producenci cenionych folii pęcherzykowych i pianek polietylenowych dla budownictwa.

W Gawartowej Woli, w hali produkcyjnej, nie zabrakło miejsca na stworzenie, nowoczesnej, w całości nowej, nitki produkcyjnej styropianu, zbudowanej z maszyn o światowym standardzie. Jeszcze dziś wszystko "pachnie nowością", a hala w białej kolorystyce sprawia estetycznie korzystne wrażenie.

Zachowując najwyższe parametry naszych produktów, produkując na rynek polski i unijny, możemy obecnie wytwarzać w Gawartowej Woli ok. 500 tys. metrów sześciennych styropianu rocznie. Posiadamy dla tej produkcji unijne i krajowe certyfikaty. To nie wszystko co zrobiliśmy dla jakości. Stworzyliśmy także laboratorium badawcze. Jeden z pracowników zajmuje się wyłącznie kontrolowaniem naszych wyrobów i ich wyśrubowanych norm. Dbałość ta przyniosła efekty także w postaci zamówień na europejskie rynki budowlane o najwyższych standardach.

Zanim powstaną bloki styropianowe.

Zwiedzanie hali zaczynam od maszyny do spieniania polistyrenu. Granulat polistyrenowy dostarczany jest tutaj w postaci niewielkich białych "ziarenek"  tego produktu. W procesie spieniania zwiększa się 40-krotnie objętość. W porach polistyrenu gromadzi się ok. 98% powietrza, które jak wiadomo jest najlepszym termoizolatorem na świecie. Przy wytwarzaniu styropianu wykorzystuje się parę wodną co przesądza o czystej i ekologicznej produkcji. Wyprodukowane bloki styropianowe poddawane są procesowi sezonowania. Produkt wysycha, ochładza się i ustępują naprężenia z procesu produkcyjnego. Po sezonowaniu styropian wędruje na taśmy tnące dzięki którym uzyskuje pożądaną wielkość, następnie jest pakowany i tansportem własnym Styrmann'a przewożony do hurtowni i dystrybutorów.

Co styropianem stoi?

Styrmann produkuje dziś w Gawartowej Woli płyty styropianowe o różnym stopniu twardości (można je odróżnić wg. kolorów opakowań), wykorzystywane do różnych celów w budownictwie. Najdelikatniejszy styropian EPS-50 stosowany jest jako doskonały izolator w miejscach bez przenoszenia obciążeń mechanicznych np. izolacja ścian szczelinowych. Poszukiwany EPS-70 stosuje się do termo-izolacji ścian zewnętrznych budynków, które niezabezpieczone odpowiadają (dowiodły tego badania) aż za 35% strat ciepła z budynku. EPS - 100 z kolei wykorzystuje się w domowych podłogach, a najtrwalszy EPS - 200 - jako materiał termo-izolacyjny w miejscach szczególnie obciążonych np. hal przemysłowych. Styrmann produkuje również TERMOSTYR - płyty styropianowe, laminowane warstwą asfaltowej papy podkładowej, która może być stosowana np. bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe. Ponadto firma ta wytwarza granulaty styropianowe stosowane jako izolatory akustyczne w trudno dostępnych miejscach i dodatek do betonów, a także wypełniacz opakowań.

Dlaczego styropian?

Dlaczego w firmie Styrmann postawili na styropian, a nie np. na konkurującą z tym produktem wełnę mineralną? Obok wielu doświadczeń udziałowców tej firmy w tej właśnie dziedzinie oraz wielu przeprowadzonych kalkulacji ekonomicznych zadecydowało także to, iż procesy produkcyjne styropianu można organizować prawie wszędzie, nie mając obaw o ludzkie zdrowie. Nie występuje tu w ogóle np. szkodliwe pylenie.

Zauważyliśmy podczas odwiedzin w Gawartowej Woli, iż obok hali produkcyjnej Styrmanna rośnie pokaźna plantacja kukurydzy i sąsiedzi ci zupełnie sobie nie przeszkadzają. Odpady z produkcji styropianu wykorzystuje się w stu procentach. Styropian ponadto świetnie zapisał się w ostatnich, wielkich przemianach politycznych w Polsce, ale wątek ten należy już do zupełnie innej opowieści.

Styrmann - polski producent styropianu

Certyfikat ITH
Certyfikat Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
Certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

arrowdown

Ikona kalkulator budowlany

Kalkulator budowlany

Planujesz budowę i ocieplenie swojego domu?
Sprawdź ile paczek styropianu będziesz potrzebować.
Skorzystaj z naszego kalkulatora budowalnego.
Przejdź do kalkulatora
Ikona rtykuły i ciekawostki

Artykuły i ciekawostki

Styropian i czyste powietrze

We wrześniu 2018 roku ruszył rządowy program Czyste Powietrze przewidujący dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania i ocieplania domów w latach 2018 – 2029. W 2020 roku w programie zaszły istotne...

Zobacz wszystkie
logo
STYRMANN Sp. z o. o.
ul. Chmielna 100
00-801 Warszawa

REGON 017483028
NIP 527 23 66 031
KRS 0000090188
BIURO HANDLOWE
tel. +48 (22) 725 62 73
fax +48 (22) 725 62 79
biuro@styrmann.com.pl

ZAKŁAD PRODUKCYJNY
Gawartowa Wola
ul. Jaworowa 31
05-085 Kampinos
Rzetelna firmapsps
Webpiksel.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2018 STYRMANN

Facebook logoliniaYou Tube logo