Infolinia +48 (22) 725 62 73

Godziny pracy Pon. - Pt. 8:00 - 17:00

Facebook logoliniaYou Tube logo

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zgadzam się
Styropian i czyste powietrze

Niedocieplone mazowieckie

W Warszawie i okolicach jak szacuje Urząd Marszałkowski Województwa mazowieckiego około 50 procent domów wymaga nowoczesnego docieplenia, które zmniejszyłoby zużycie energii na ogrzewanie, a tym samym ograniczyło emisję szkodliwych związków i pyłów do atmosfery, co ma o tyle znaczenie, że jakość powietrza w województwie mazowieckim jest jedną z najgorszych w Polsce. Dopłaty na ocieplenie budynku obejmują wymianę stolarki okiennej, ocieplenie poddasza i ścian, ale już za prace termoizolacyjne elewacji trzeba zapłacić we własnym zakresie. Program przewiduje dopłaty na ocieplenie domu wykonane zarówno z użyciem styropianu jak i wełny mineralnej. Warto wiedzieć, że dofinansowanie obejmuje także ocieplenie fundamentów. Dotacja dotyczy starych, nieocieplonych budynków jednorodzinnych, a dofinansowanie można otrzymać także bez wkładu własnego. Jednorazowo można w ramach programu otrzymać nawet 37 tysięcy zł., jeśli przeprowadzona zostanie kompleksowa termomodernizacja budynku obejmująca wymianę pieca oraz izolacja cieplna. W przypadku samej izolacji dofinansowanie będzie odpowiednio niższe.

Dlaczego styropian i dlaczego mazowiecki?

Dlaczego wykonując ocieplenie domu warto postawić na styropian, a nie np. na wełnę mineralną? Z różnych powodów. Współcześnie produkowany styropian ma znakomite parametry izolacyjne, które wynikają m.in. z niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Jest więc doskonałym materiałem docieplającym. Poza tym odpowiednio dobrany styropian zapewni nie tylko izolację cieplną, ale także akustyczną ścian, stropów i podłóg. Styropian jest także w dużym stopniu odporny na działanie największego zagrożenia izolacji cieplnej – wody. Płyty styropianowe nawet w ścianach zewnętrznych nie chłoną wilgoci, dzięki czemu straty ciepła spowodowane wilgocią są niewielkie. Styropian jest także materiałem wyjątkowo trwałym. W prawidłowo wykonanej izolacji styropianowej właściwości fizyczne i chemiczne styropianu pozostają niezmienione nawet po czterdziestu latach. Styropian nie kruszy się z czasem, nie niszczeje i nie gnije. Największym zagrożeniem dla styropianowych dociepleń jest promieniowanie UV. Wystawione na działanie słońca płyty styropianowe żółkną, a z czasem zaczynają się kruszyć. Dlatego płyty styropianowe stosowane na zewnątrz budynków powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zjawisko „znikania” styropianu związane ze specyficzną budową i właściwościami polistyrenu polega na naruszeniu jego porowatej struktury zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur. W temperaturze przekraczającej 80 stopni C. styropian mięknie i stopniowo się stapia. W praktyce z taką sytuacją można się spotkać jedynie przy wykonywaniu izolacji dachowych. Styropian używany w budownictwie jest materiałem neutralnym dla środowiska. Zastosowany jako izolacja cieplna pozwala oszczędzać kosztowną energię skuteczniej niż inne materiały izolacyjne, a tym samym ograniczać emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wreszcie w przypadku styropianu relacja jego ceny do parametrów izolacyjnych gwarantuje szybką amortyzację wydatków poniesionych na ocieplenie budynku.

Dobrze ocieplony dom wymaga o 30-40 procent mniejszego zapotrzebowania na energię cieplną, a to przekłada się na mniejsze wydatki i zwraca się już po kilku sezonach grzewczych, a w przypadku skorzystania z dopłaty jeszcze szybciej.

O zwrot kosztów za zakup styropianu i prace dociepleniowe w ramach programu Czyste Powietrze może się starać każdy właściciel domu. Ci, którzy planują budowę domu skorzystają z dotacji tylko w zakresie wymiany lub rozbudowy źródła ciepła albo skorzystają z programów samorządowych, które wprowadziło wiele gmin w województwie mazowieckim.

Skoro już wiemy, że ocieplanie styropianem się opłaca, pozostaje jeszcze pytanie jaki styropian wybrać? Są różne rodzaje styropianu i każdy z nich najlepiej sprawdzi się w określonych zastosowaniach. Warszawska firma Styrmann, której zakład produkujący styropian znajduje się niedaleko skraju Puszczy Kampinoskiej w Gawartowej Woli oferuje szeroki asortyment styropianów. W wielu uczęszczanych miejscach w Warszawie i całym województwie mazowieckim można zobaczyć charakterystyczne logo Styrmann na billboardach promujących najbardziej rozpoznawalne rodzaje styropianów. Na styropian produkowany na Mazowszu warto postawić, tym bardziej, że oferta jest bardzo urozmaicona i właściwie kompletna. Styrmann oferuje płyty styropianowe stosowane przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, czyli tzw. styropian fasadowy Fasada Styr w trzech wariantach Standard, Komfort i Premium. W mazowieckiej firmie można także kupić styropian grafitowy o wyśrubowanych właściwościach izolacyjnych – Grafit Styr, Black Styr, Grafit Gold. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed hałasem można zastosować znakomity do izolacji termicznej i akustycznej stropów styropian sprzedawany pod poetycką nazwą Cicha Noc. Do izolacji termicznej posadzek znakomicie nadają się produkty znajdujące się w ofercie mazowieckiej firmy, wodoodporne styropiany Blue Styr i Aqua Styr, natomiast zabierając się do docieplania dachów warto pomyśleć o zakupie owiniętych papą warstwowych płyt styropianowych z rodziny Termostyr. Mazowieckie styropiany spełniają wszelkie możliwe europejskie i krajowe normy, a przy tym stosunek jakości do ceny wypada w ich przypadku niezwykle korzystnie.

Jaki zwrot kosztów styropianu w Warszawie i okolicach?

Od 15 maja 2020 skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze nie trzeba wymieniać starego pieca na nowy, ale np. zamontować wentylację z odzyskiem ciepła, wymienić lub docieplić okna, drzwi czy bramy garażowe albo wykonać ocieplenie ścian, stropów czy dachu. Za ocieplenie ścian i dachu styropianem w województwie mazowieckim przysługuje do 150 zł za m2. Łatwo więc policzyć, że to się opłaca, tym bardziej że od podatku PIT można odliczyć od dochodu maksymalnie 53 tys. zł.

Styrmann - polski producent styropianu

Certyfikat ITH
Certyfikat Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
Certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

arrowdown

Ikona kalkulator budowlany

Kalkulator budowlany

Planujesz budowę i ocieplenie swojego domu?
Sprawdź ile paczek styropianu będziesz potrzebować.
Skorzystaj z naszego kalkulatora budowalnego.
Przejdź do kalkulatora
Ikona rtykuły i ciekawostki

Artykuły i ciekawostki

Styropian i czyste powietrze

We wrześniu 2018 roku ruszył rządowy program Czyste Powietrze przewidujący dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania i ocieplania domów w latach 2018 – 2029. W 2020 roku w programie zaszły istotne...

Zobacz wszystkie
logo
STYRMANN Sp. z o. o.
ul. Chmielna 100
00-801 Warszawa

REGON 017483028
NIP 527 23 66 031
KRS 0000090188
BIURO HANDLOWE
tel. +48 (22) 725 62 73
fax +48 (22) 725 62 79
biuro@styrmann.com.pl

ZAKŁAD PRODUKCYJNY
Gawartowa Wola 32
05-085 Kampinos
Rzetelna firmapsps
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2013-2018 STYRMANN

Facebook logoliniaYou Tube logo